top of page

שם קוד: פוטושופ

כולם יודעים מה זה פוטושופ.

פוטושופ היא כמו מילת קסם, אומרים אותה ומיד הכל נראה אחרת: פגעי הזמן נעלמים, המשקל העודף נושר, השיער מתמלא ברק.

הופ, הנה אנחנו הופכים להיות גבוהים יותר, רזים יותר, שריריים, בעלי עור חלק ושיער מושלם.

כן, זה מה שהתקשורת מפמפמת לנו, ככה נראים גברים ונשים, בכל אמצעי המדיה הסובבים אותנו.

אז מה מסתתר מאחורי שם הקוד פוטושופ?

האם ניתן להפוך אותנו לדוגמני-על חלקים, מתוחים, שריריים ויפים?

התשובה היא כן, הכל אפשרי.

נשאלת השאלה- אתם באמת רוצים להראות כמו משהו שאתם לא?

אתם באמת רוצים שמי שישווה בניכם לתמונה שלכם יגרד בראש, יחשוב פעמיים ויגיד בהיסוס שזה נראה אתם רק בגלגול אחר?

ועל מה כדאי לחשוב לפני שאתם אומרי לצלם שלכם - את/ה עושה עלי פוטושופ, כן?

פוטושופ, כן או לא? | סטודיו כותרת - צילום תדמית לעסקים

נמרוד מדגמן קלוני, לפני ואחרי פוטושופ. איפור: תמי מרגלית

הדבר הראשון שיש לדאוג לו, הוא להיראות מצוין עוד לפני הפוטושופ. כלומר, לעשות כל מה שצריך כדי להיראות טוב בצילום - איפור, שיער, ביגוד מחמיא ומגוהץ. הצלם מצידו צריך לדאוג לתאורה מתאימה ומחמיאה, אוירה נעימה ורגועה ותקשורת מוצלחת עם המצטלם לפני, אחרי ובזמן הצילום.

המטרה היא שתאהבו את עצמכם בצילום גם בלי פוטושופ.

אבל כיון שבכל זאת - יש לנו כלי מצוין לשיפור ההופעה, נשתמש בו כמובן, אולם במידה.

כאן המקום לציין שישנן תוכנות מחשב שמחליקות קמטים ופגמים באופן אוטומטי, אבל לעיתים קרובות התוצאה נראית מלאכותית מאוד. אני באופן אישי מעדיפה לטפל בכל פרט באופן ידני, בפוטושופ.

אסביר קצת על תהליך הטיפול בפוטושופ בצילום פורטרט:

הצטלמתם, בחרתם תמונות ועכשיו אתם מחכים לתוצאה.

התמונות הנבחרות עוברות תהליך של אופטימיזציה על-ידי הצלם או על-ידי אמן פוטושופ.

האופטימיזציה נעשית בשתי רמות:

1. ברמה הטכנית - חידוד, איזון צבעים, איזון האור, הדגשה או טשטוש של אלמנטים שונים ברקע.

2. ברמה הוויזואלית - כל מה שאמן הפוטושופ יכול לעשות כדי לשפר את הנתונים הטבעיים שלכם בצילום.

עיבוד בסיסי בפוטושופ. איפור: נאוה דן סטיילינג: סטיילמי

מה אפשר לשפר בפוטושופ, מה מומלץ לעשות ומה לא?

 • פנים - בשמש הישראלית, עור הפנים שלנו מתקמט ומוכתם עם הגיל. בצילום במצלמה איכותית ניתן לראות כל קמט וכל נקבובית. כיון שבמציאות אתם נושמים, זזים, ומדברים, תשומת הלב של המתבונן בכם אינה נתונה לפגמים אלו. לעומת זאת, בצילום סטילס, ובפרט בצילום פנים, הפרטים הללו הופכים להיות בולטים. לכן, חשוב שהטיפול בפוטושופ יחליק את הפנים באופן שיראה טבעי ומחמיא ובעיקר הולם את גילו של המצולם. חשוב לזכור שקמטי הבעה הם חלק בלתי נפרד מהאישיות שלנו - לכן, לא מומלץ למחוק לחלוטין קמטים סביב העיניים והפה, בפרט לא כשאנו מחייכים בצילום. אחרת ההבעה תהפוך להיות קפואה ולא אנושית.

 • עיניים - כמו בחיים, גם בצילום הקשר עם המתבונן נוצר דרך העיניים. חשוב שהעיניים תהיינה ברורות. גם אם אינכם מישירים מבט למצלמה, חשוב שהעיניים לא יוסתרו מאחורי מסגרת משקפיים עבה או שהתאורה תהפוך אותן לכהות ואפלות. את ההשתקפות שנוצרת על עדשת המשקפיים קשה מאוד להעלים בפוטושופ לכן חשוב לבדוק איך נראים המשקפיים בצילום ולשקול להצטלם בלעדיהם. כולנו א-סימטריים וההבדל בגודל העיניים בולט בצילום יותר מאשר במציאות. בפוטושופ ניתן להשוות את גודל העיניים מבלי שמישהו ישים לב.

 • שיניים - ניתן להלבין שיניים אבל הי, לצלם ואמן הפוטושופ אין הכשרה של רופא שיניים. אל תצפו מהם לעשות לכם ניקוי עששת או לישר שיניים עקומות. אם השיניים מפריעות לכם, אמרו זאת לצלם ובדקו אפשרו של תאורה מחמיאה יותר או חיוך שחושף פחות שיניים.

 • צוואר - מה לעשות, גם עור הצוואר מתקמט עם השנים, אפילו מהר יותר מעור הפנים. אם לא התברכם בצוואר ברבור חשבו על פתרון הולם כמו מטפחת או צווארון גבוה שיחמיא לכם. ניתן לטפל בפוטושופ בצוואר מקומט ובסנטר כפול אבל צריך לזכור שגם כאן הגזמה עלול ליצור מראה מוזר ומלאכותי.

 • זרועות - ניתן להצר בפוטושופ את היקף הזרועות ובכך להעניק מראה רזה בקלות יחסית. יחד עם זאת, מומלץ לשקול אם זרועות חשופות מתאימות למראה ולהופעה שאתם רוצים לשדר בתמונה ולכסות אותן במידת הצורך.

 • כפות ידיים - כפות הידיים שלנו מדברות בעד עצמן, ומעבירות המון מידע למתבונן. הקפידו על צפרניים נקיות ומטופחות. מומלץ לוודא שאמן הפוטושופ מחליק ורידים בולטים או כתמי שמש.

 • שיער - ניתן לתקן ולהעלים קווצות שיער או שיערות בודדות שאינן במקום. יחד עם זאת, קשה מאוד לתקן את צבע השיער. לכן, אם יש השיער שלכם מלבין וזה מפריע לכם, דאגו להגיע לצילומים עם שיער צבוע.

 • ביגוד - תאורת הצילום עלולה להדגיש מאוד קמטים בבד, לכן כדאי להביא בגדים מגוהצים על קולב. את הקמטים הנוצרים תוך כדי לבישה של הבגד ניתן להחליק וליישר.

 • רקע - שימו לב לרקע עליו אתם מצטלמים. אם אתם רוצים רקע בצבע אחר, או בדוגמא אחרת, אמרו זאת לצלם. כדי ל׳גזור׳ דמות מתוך הרקע עליו היא מצולמת ולהשתיל אותה ברקע אחר, דרושה תאורה מיוחדת ומיומנות פוטושופ גבוהה.

לסיכום: מומלץ לערוך תיאום ציפיות עם הצלם או אמן הפוטושופ ולציין בפניהם דברים שמפריעים לכם במיוחד, כמו נקודות חן שתרצו להעלים, צלקת או פגם כלשהו בפנים.

בכל מקרה, זכרו כי הטיפול בפוטושופ אינו נעשה כבמטה קסם, הוא דורש עבודה סיזיפית ומיומנות גבוהה ולוקח זמן.

חשוב לזכור שהתוצאה הסופית צריכה להציג אתכם במיטבכם, ולא ליצור דמות אחרת, שהדמיון בניכם ובינה קלוש.

אבל הכי חשוב באמת - תאהבו את עצמכם, בלי פוטושופ, כי ככה אתם הכי יפים.

הנה שתי סרטונים שמדגימים עיבוד נרחב בפוטושופ, לגברים ונשים, כולל השוואה בין הלפני ואחרי.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page